راهنمای خرید فرش

فرش این هنر فاخر و اصیل ایرانی که امروزه جایگاه خاصی در بین جهانیان دارد و مردمان زیادی هستند که طرفدار این هنر اصیل و زیبا هستند امروزه علاوه بر استفاده برای پوشش زمین  جنبه تزیینی نیز دارد و هم اکنون در ایران بیش از  1200 کارخانه تولیدی فرش ماشینی و 700 کارگاه تولید فرش دستباف در منطقه های کاشان , آران بیدل و غیره مشغول به فعالیت می باشند و از آنجایی که این هنر زیبا طرفداران زیادی در جهان دارد صادرات در زمینه فرش یکی از فعالیت‌های اقتصادی کشور عزیزمان ایران است. اگر شما قصد خرید فرش را دارید و به بازار بروید قالی های متفاوت با قیمت های متفاوت را مشاهده خواهید کرد شاید با خودتان بگویید چرا قیمت ها انقدر می‌تواند متفاوت باشد در فرشها پیشنهاد میکنم در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با داشتن آگاهی بهترین انتخاب را در خرید داشته باشید.

انواع قالی بر اساس جنس :

قالی تمام ابریشم : این نوع قالی تار و پود پرزها و همه الیاف به کار رفته در آن از ابریشم می باشد که بسیار ریز بافت است این نوع قالی به دلیل ظرافت و الیاف به کار رفته قیمت بالایی نسبت به بقیه دارد.

قالی چله پشم : این نوع قالی که چله آن از پشم است و پرز هایش از پشم نیست

قالی کف ابریشم : این نقالی که چله آن از پشم است ولی تمام زمینه آن از ابریشم بافته شده است.

قالی گل ابریشم : گل ها و برگ های موجود در نقشه از نخ ابریشم و بقیه پرژه‌ها از پشم بافته می شود که معمولاً قیمت این نوع قالی از قالی تمام ابریشم کمتر است.

محبوب ترین فرش های موجود در بازار با بهترین قیمت و کیفیت

نکاتی که هنگام خرید فرش باید به آن توجه شود:

اندازه فرش: هنگام خرید فرش به این نکته توجه کنید با توجه به مساحتی که میخواهید پوشیده شود اندازه و سایز فرش را انتخاب کنید و اگر شما فرش بزرگ تر از مساحت مورد نظرتان خریداری کنید باید تا کنید که خوشایند نیست و فرش شما جلوه ندارد.

بررسی کیفیت پرزه های فرش :کیفیت پرز های فرش را مورد بررسی قرار دهید پرز فرش باید با دوام درخشان انعطاف پذیر باشد فرشهایی با پرز نرم نسبت به فرشهایی با پرز ضخیم دوام کمتری دارند و همچنین  گرد و خاک را خیلی سریع به خود میگیرد.

اکریلیک های محبوب : فرش معمولاً از جنس پشم, اکریلیک, پلی استر و پلی پرلین است که پرفروش ترین و محبوب ترین آنها فرش با الیاف اکرتلیک است فرش ماشینی در صورتی که از  اکریلیک ۱۰۰ درصد باشد نسبت به گرما و حرارت مقاوم است در شستشوی ها رنگ خود را از دست نمی دهد و نسبت به الیاف پلی استر نرم تر است.

تراکم فرش : در هنگام خرید فرش دستباف چه ماشینی حواستان به تراکم و شانه باشد شانه همان تعداد ریشه های فرش در یک متر مربع از عرض فرش است هر چه تعداد تراکم فرش بیشتر باشد فرش از لحاظ طرح و نقش ریز تر است و اگر فرش ماشینی باشد از لحاظ زیبایی و نوع بافت فرش دستباف نزدیک‌تر می‌شود. تعداد ریشه فرش در یک متر از طول فرش را تراکم فرش می‌خواند هرچه بالاتری داشته باشد آن فرش مقاوم تر و سنگین تر خواهد بود به طور حتم هر چه تراکمه فرش بالاتر برود و تعدادشانه های آن بیشتر باشد  قیمت آن نیز بیشتر است.

فرش سنتی :این نوع فرش که به دست بافنده پرداز و گره دار قالی بافته میشود با وجود شهرت و قدمت هزار ساله شاید بین برخی از مردم هنوز هم ناشناخته باشد و یا این که ارزش واقعی این فرش را ندانند و شاید به خاطر قیمت آن است که مردم بیشتر خواهان فرش ماشینی می باشند . میان فرش های مشهور ایرانی می‌توان به قالیچه ترکمن, قالیچه خراسان, قالی قشقایی ,قالی بیرجند, قالی تصویری بلوچی اشاره کرد این نوع قالی ها علاوه بر زیبایی و رنگ های بی نظیری که در آن به کار رفته است پیشینه ای از روزگاران دور است که در بین مردم دنیا محبوب است.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

دسته‌های محصولات